Cel główny

Określenie celu głównego

Szukanie pracy to też praca.

Powyższe zdanie być może nie jest oczywiste, ale po jego rozważeniu okazuje się, że jest prawdziwe.

W działania, które mają zaprowadzić nas do uzyskania zatrudnienia musimy się bardzo intensywnie zaangażować. Do tego potrzeba zarówno czasu, jak i konkretnych metod.

Praca bardzo rzadko sama się znajduje, za to prawie zawsze wymaga od nas dużej aktywności. Specyfiką tej pracy jest presja czasu i duża dawka stresu. A różni ją to od pracy zawodowej, że nie uzyskujemy za nią wynagrodzenia. Naszą nagrodą jest otrzymanie zatrudnienia.

Mając tego świadomość, trzeba podejść do tematu bardzo konkretnie. Wymaga to kilku kroków.

Poniżej opiszę pierwszy krok:

Ustalanie swojego głównego celu

Każde działanie, które podejmujesz, bez względu na to czy jest nim sadzenie kwiatów w ogrodzie czy wakacje nad morzem, ma swój określony cel. Kwiaty mają zachwycać pięknem i przyciągać zapachem, a morze ma wyciszyć, zrelaksować i napełnić pozytywną energią.

Takie cele, które wiążą się z przyjemnością chętnie określamy i realizujemy.

Są też idee, pomysły, które wymagają zmian w Twoim życiu, niosą pewne trudności, a czasem nawet ryzyko.

W odpowiedzi na określoną sytuację, która nie jest dla Ciebie komfortowa od razu w Twojej głowie rodzi się pewna idea, pomysł, marzenie czyli rozwiązanie. To działanie jest automatyczne i nie zmusza do podjęcia decyzji. Jest to bezpieczna opcja, gdyż nie wymaga zaangażowania z Twojej strony. Wszystko się zmienia, gdy ten pomysł, idea musi zostać przez Ciebie zrealizowana. Oczywiście mogą być tego różne powody, ale ogólnie określmy je jako Twoją potrzebę zmiany. W obecnym momencie Twojego życia dotyczy to zapewne kariery zawodowej.

To jest Twoje życie. Od Ciebie zależy jakie decyzje podejmiesz i w jaki sposób wykorzystasz ten moment, aby zaprojektować swoją przyszłość. Możesz mocno się zaangażować, jasno sprecyzować to, co chcesz osiągnąć i cieszyć się realizacją celu.  Możesz też niewiele robić, odwlekać wszystko w czasie i liczyć na los. To również gdzieś Cię zaprowadzi, pytanie tylko kiedy i czy tam, gdzie chcesz być.

Jeżeli życzysz sobie, drogi czytelniku, świadomej i konkretnej zmiany, która będzie zgodna z Twoimi ideami, marzeniami, zapraszam do poniższego tekstu.

 

„Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić, jeżeli mamy odwagę je realizować.”

Walt Disney

Zgadzasz się z powyższym cytatem?

 

Kilkuetapowe precyzowanie celu.

Jest kilka metod określania celu. Przedstawię Ci tę, którą sama stosuję, ponieważ uwzględnia ważne aspekty każdego dążenia. Nazywa się ona SMART. Zgodnie z nią cel musi być:

S – Specyfik – konkretny

M – Measurable – mierzalny

A – Agreed/ Ambitious – uzgodniony/ ambitny

R – Realistic – realny

T – Time phrased – określony w czasie

Można ją jeszcze uzupełnić i wówczas powstaje słowo SMARTER

E – Excited – ekscytujący

R – Recorded – zapisany

A teraz kilka słów wyjaśnienia.

Cel ma być konkretny. To znaczy, że ma zostać tak ustalony, żebyś dokładnie wiedział jakie ma przynieść rezultaty.  Ma być również mierzalny czyli w precyzyjny i jasny sposób określać jego sens. Ma być ambitny, ma uaktywnić Twój potencjał, rozwijać Cię. Uzgodniony – jeżeli wymaga akceptacji innych osób. Realny, to bardzo istotne, ma budzić w Tobie przekonanie, że uwzględniając swoje mocne zaangażowanie, jesteś w stanie go osiągnąć. Określony w czasie. To też bardzo ważna kwestia. Powinieneś dokładnie wyznaczyć czas jaki sobie dajesz na jego realizację. Czas ustal tak, abyś czuł się z nim komfortowo, by nie zaniżał Twojego zaangażowania ani też nie wywoływał uczucia stresu. Cel ma być ekscytujący, czyli taki, który będzie Cię motywował do działania i skłaniał Cię do ciągłej wizualizacji sukcesu. Na końcu ważna sprawa, Twój cel musi zostać zapisany. Wówczas jest jasno sprecyzowany, określa i ułatwia zaplanowanie czynności, o czym będzie mowa w następnym tekścieJ

Dla zobrazowania tej metody posłużę się przykładem właściwie sformułowanego celu:

Będę znał i komunikował się w języku angielskim na poziomie C1 do końca roku 2016.

Konkretny – wiem, co chcę osiągnąć i kiedy

Mierzalny – po zakończonym każdym module nauki  będę robił sobie sprawdziany, na końcu wykonam test na poziomie C1, wszystko zdam na co najmniej 85%

Uzgodniony – W jeden miesiąc nauczę się jednego czasu i 200 słówek, zdam na co najmniej 85% sprawdzian podsumowujący

Ambitny – jestem na poziomie B2, w pół roku będę jeden poziom wyżej, to dopiero wyzwanie

Realny – mogę każdego dnia poświęcić co najmniej 30min. na naukę, jeżeli jednego dnia się nie uda, następnego odpracuję ten czas. Na pewno w tygodniu znajdę 3,5h. Dodatkowo raz w tygodniu stać mnie na 1h korepetycji. Skoro w szkole poziom B2 był realizowany w 9 miesięcy przy 2h 15min. tygodniowo, to przy pracy 4,5h osiągnę poziom C1 w pół roku.

Określony w czasie – do końca roku 2016 osiągnę swój cel.

Ekscytujący – będę mógł polecieć w ferie do pracy do Wielkiej Brytanii, a po powrocie pójść na filologię angielską.

Zapisany – zapisałem to w swoim kalendarzu z własnym podpisem i na mojej tablicy na fb.

darts-155726_1280Wiedząc już jak to zrobić, ustal swój własny cel.

Jeśli już to zrobiłeś, proszę określ w skali od 1 do 10 szansę realizacji swojego celu. 1 oznacza nigdy mi się nie uda, 10 na pewno to zrobię.

Masz ochotę podzielić się swoim wynikiem?

  • Ważne:

Jeżeli przyznałeś sobie mniej niż 8 punktów, zastanów się raz jeszcze nad swoim celem, rozważ wszystkie aspekty i zmodyfikuj go tak, abyś mógł bez wątpienia przyznać sobie więcej punktów.

Doprecyzowanie celu jest fundamentem osiągnięcia sukcesu. Jeżeli ustaliłeś cel to znaczy, że właśnie określiłeś kierunek swojej drogi. Gratuluję Ci i życzę podróżowania wśród pięknych krajobrazów!

palmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *