Miejsce pracy

Drogi czytelniku, jeżeli zagłębiłeś się w treści, które zaprezentowałam dla Ciebie we wcześniejszych artykułach, to oznacza, że jesteś w pełni przygotowany do podjęcia się realizacji swojego celu. Wiem, że zadania te wcale nie były takie proste, ale na pewno warte wykonania. Też tak uważasz?

Teraz napiszę o czynniku zewnętrznym, do którego przywiązuje się niewiele uwagi, zapewne z przekonania o tym, że jest mało istotny. Mam na myśli miejsce, w którym wykonuje się swoją pracę. Ten niepozorny element ma ogromne znaczenie.

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek uczyć leżąc w łóżku?  Dawno temu zdarzało mi się stosować tę metodę. Zazwyczaj kończyło się to tak, że ogromnie zmęczona chwytałam się ostatniego ratunku i zabierałam książkę sprzed oczu, żeby schować ją pod poduszkę. Jeszcze wtedy wierzyłam, że podczas snu nastąpi cudowne przeniesienie mądrości książki do mojej głowy. Doświadczenie brutalnie mnie nauczyło, że to niestety nie działa.

Próbowałeś kiedyś pracować mając włączony telewizor, film w komputerze itd.? Osobiście sama tego nie próbowałam. Myślę, że moje myśli byłyby bardzo rozproszone. Przyznam szczerze, że wśród bardzo wielu osób, z którymi o tym rozmawiałam poznałam tylko jedną, której to nie przeszkadza. Twierdzi, że wcale jej to nie dekoncentruje. Zawsze zastanawiałam się jak to możliwe. Myślę, że pomimo tej opinii jej potencjał jest blokowany. Dodam, że nie osiąga zbyt dobrych wyników w nauce, bo wcale jej na tym nie zależy.

Powyższe sytuacje wskazują na dwa najważniejsze aspekty zapewniające właściwe warunki pracy. Przede wszystkim odpowiednie miejsce. Znajdź sobie taką przestrzeń, w której będziesz tylko pracował, nie spożywał posiłków, nie spał, nie siedział z przyjaciółmi. To może być niewielki kącik w pokoju, w którym znajdzie się Twoje biurko i krzesło. Twój mózg powinien to miejsce kojarzyć z wykonywaniem określonych zadań. Dzięki temu nie będziesz odczuwał głodu, zmęczenia, ani potrzeby snu sztucznie wywołanej przez skojarzenie. Druga rzecz to dbałość o właściwą koncentrację. Pozbądź się wszystkich rozpraszaczy. Wyłącz telewizor, komunikator, portale społecznościowe, wycisz telefon. Na biurku umieść wszystko to, co niezbędne do wykonania swoich zadań. Jeżeli masz nawyk sprawdzania każdego dnia co u znajomych, wykonaj to przed podjęciem pracy, ale uwzględnij tę czynność w planie dnia. W ten sposób myśli będą skupione wokół tych konkretnych obowiązków.

pc-1207686_1280

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *