Motywacja

Zanim napiszę o motywacji zastanówmy się czym tak naprawdę ona jest i z jakiego powodu jest warta uwagi.

Motywacja to wewnętrzna siła, która popycha nas do zrobienia, wykonania, podjęcia się danej czynności, jakiegoś działania, zadania. Motywacja pojawia się wówczas, gdy mamy świadomość, że dzięki działaniu osiągniemy coś lepszego, albo pozbędziemy się czegoś uciążliwego, dla siebie czy bliskich nam osób. Poniżej przedstawiam w kilku punktach opis tego, co zwiększa naszą motywację.

1. odpowiedzialność za stan obecny i przyszły

2. poczucie dyskomfortu, niewygody, braku czegoś

3. przekonanie o odniesieniu sukcesu, o zwycięstwie

4. świadomość swoich zasobów, możliwości, mocnych stron

5. pragnienie, potrzeba realizacji określonego celu

6. sprzyjające warunki

Wykorzystując 6 powyższych uwag możesz odkryć własne źródła motywacji do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu. Ale… nie jest to takie łatwe i oczywiste jak się wydaje.

To, że czegoś chcemy, pragniemy wcale nie oznacza, że uda się nam to osiągnąć. Ponieważ by pojawiła się motywacja ważne jest co znajduje się głębiej. Aby móc cokolwiek zmienić w swoim życiu trzeba dogłębnie uświadomić sobie to jak jest, a nie tylko jak być powinno. Nie da się żyć przyszłością nie znając teraźniejszości. Oto przykład dla zobrazowania sytuacji:

Mój cel to znalezienie się w Gdańsku. Nie wystarczy, że będę myśleć tylko o tym, że tam będzie mi lepiej. Liczy się to gdzie teraz jestem. Zastanowienie się nad tym ma kluczowe znaczenie. Jeśli będę świadoma swojego położenia właściwie oznaczę czas realizacji zadania. Będę umiała odgadnąć jaką drogę muszę wykonać, ile kilometrów przede mną i w jaki sposób przygotować się do drogi. Bo inaczej będzie wyglądać podróż z Poznania, a inaczej z Krakowa.

Jeżeli w swoim motywowaniu się nie uwzględnisz teraźniejszości to źle wyznaczysz ilość i jakość kroków jakie są przed Tobą.  To spowoduje, że szybko się zniechęcisz, gdyż rezultat czyli rzeczywistość będzie się różnić się od tej zaplanowanej i wymarzonej. To z kolei zmniejszy Twoją wiarę w siebie, która jest czynnikiem odgrywającym bardzo dużą rolę przy motywowaniu się do działania. Ta znajomość teraźniejszości to nic innego jak świadomość, o której pisałam już wcześniej.

Zanim podejmiesz jakieś wyzwanie, bez względu na to czego będzie dotyczyć to zastanów się czy naprawdę tego chcesz. Tak uczciwie, przed samym sobą. Jeżeli powinieneś chcieć, a nie chcesz to zamiast zmuszać się i usilnie oszukiwać się, że pragniesz coś osiągnąć, sięgnij głębiej. Spokojnie przemyśl co powoduje Twoje obawy, niechęć itd. Gdy już będziesz wiedzieć to wówczas pójdź za tym, podejmij właściwą decyzję. Pamiętaj jednak o tym, żeby była uczciwa i oparta na wartościach. Niosła korzyść dla Ciebie i innych, lub po prostu nikomu nie szkodziła. To będzie dużym krokiem dla Ciebie. Być może wówczas zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę nie potrzebowałeś wcale tego, co zamierzałeś zrobić. Jeżeli uznasz, że brak tego będzie dobry dla Ciebie to zaakceptuj to. Być może kiedyś na innym etapie życia wrócisz do tego i wówczas rzeczywistość będzie sprzyjać temu celowi. A może właśnie wtedy zdasz sobie sprawę, że chcesz zupełnie czegoś innego i to obudzi w Tobie nowe siły. Pamiętaj o tym, że jesteś jedyną, niepowtarzalną i dobrą osobą, która ma prawo do swojej indywidualności. Zatem odkryj swoją wyjątkowość i.. bądź naprawdę szczęśliwy.

Świadomość swoich braków, pozwolenie sobie na słabość i błędy oraz bycie wobec siebie szczerym i uczciwym  jest pierwszym, ogromnym krokiem do rozwoju, który następuje w samoistny sposób i prowadzi do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Będąc odpowiedzialnym masz możliwość dokonania wyboru, podjęcia decyzji. Wszystko po prostu zależy od Ciebie. Świadomość tego ogromnie motywuje do działania. Podnosi samoocenę, poczucie własnej wartości i uwalnia potencjał, czego efektem są zdumiewające osiągnięcia. Taka postawa, która wypływa z własnych, przemyślanych i odkrytych w sobie decyzji stanowi siłę do pokonywania barier i wychodzenia poza granice swoich możliwości. Wówczas możemy mówić o prawdziwej motywacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *