Odpowiedzialność

We wcześniejszym artykule pisałam o świadomości, która jest pierwszym etapem do dokonania określonej zmiany. Drugim etapem jest odpowiedzialność. Odpowiedzialność składa się z trzech bardzo ważnych elementów: akceptacji, wyboru i zaangażowania. Akceptacja to zrozumienie, przyjęcie za swoje, wybór to możliwość podejmowania decyzji i zaangażowanie czyli podjęcie aktywności zmierzającej do konkretnych rezultatów. Jeżeli weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie, za konkretne jego aspekty, to wówczas zdecydowanie łatwiej osiągniesz zamierzone efekty, cele, dążenia. Będziesz przekonany o zasłużeniu na sukces, który da Ci bardzo wiele radości.W przypadku, gdy nie uda Ci się zrealizować zamierzenia, wówczas również będziesz musiał uczciwie dokonać analizy sytuacji i zaakceptować własną porażkę, traktując ją jako kolejną próbę realizacji celu. Natomiast jeśli pozwolisz, aby odpowiedzialność za Twoją obecną sytuację znajdowała się w rękach kogoś innego, to wtedy w sytuacji porażki jego obarczysz winą za swój los. Wydaje się to bardzo wygodne. Nie ma odpowiedzialności, to nie ma własnych błędów. Takie podejście jest próbą ochrony naszej samooceny, która pod wpływem negatywnych doświadczeń może się obniżyć. Z pozoru świetna, łatwa i wygodna metoda.  Z drugiej jednak strony, jeżeli uda się osiągnąć sukces nie będzie on już tak zasłużony i oczywisty, tym samym nie przyniesie satysfakcji i nie zbuduje pozytywnego obrazu własnej osoby. Pamiętaj o tym, że bez ciężkiej pracy, często nawet poniesienia porażki, nie ma prawdziwego sukcesu! Co zatem zrobić, żeby się odważyć i wziąć życie w swoje ręce?

chess-316658_1280

 

Jeżeli dotychczas nigdy nie miałeś poczucia, że wszystko zależy od Ciebie, to na pewno nie będzie to prosta decyzja. Zastanów się nad tym proszę. Co zyskasz?

Biorąc za coś odpowiedzialność akceptujesz tego efekt końcowy. To oznacza, że dołożysz wszelkich starań, aby było jak najlepiej, ale bierzesz też pod uwagę możliwość poniesienia porażki i godzisz się na nią. Tak jak już wspominałam we wcześniejszym artykule, postawa ta ochroni Twoją samoocenę i nie wpłynie niekorzystnie na Twoje poczucie własnej wartości, ponieważ sam dokonałeś wyboru, chciałeś spróbować bez względu na efekt. A być może ta porażka wskaże Ci alternatywną drogę do sukcesu. Jeżeli jesteś za coś odpowiedzialny to znaczy, że wszystko zależy od Ciebie. Po prostu Ty od podstaw kreujesz swój sukces. Narzucasz tempo, zasady, metody i środki. Efektem przejęcia odpowiedzialności jest wzbudzenie silnej motywacji, która stymuluje naszą pracę, nasze działanie i powoduje, że jesteśmy wytrwali, efektywni i mocno zmobilizowani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *