Planowanie cd.

Poprzedni artykuł dotyczył określenia wszystkich zadań, które są niezbędne, abyś osiągnął swój wymarzony cel i uporządkowania ich według priorytetu. W tej części pokażę Ci już konkretny model na stworzenie pełnego harmonogramu, dzięki któremu będziesz mógł określić swoje zadania w czasie. To będzie Twoja mapą sukcesu.

plan

Zanim opracujesz swoją strategię, chcę Ci zaproponować pewną technikę, która może się okazać dla Ciebie pomocna.

Technika ALPEN

A – Aufgaben – przygotuj listę zadań

L – Länge schätzen – ustal konkretny czas na wykonanie poszczególnych zadań

P – Pufferzeiten einplanen – uwzględnij czas na czynności niezaplanowane (pamiętasz regułę 60/40?)

E – Entscheidungen treffen – określ swoje priorytety czyli kolejność działań (pomocna będzie metoda Einsenhowera)

N – Nachkontrolle – kontroluj postępy w realizacji zadań

 

  • Ważne:

Jeżeli wiesz, że każdego dnia będziesz powtarzać określone czynności to proponuję Ci na początek zachowanie tego samego schematu, wówczas z każdym dniem będziesz nabierał wprawy w szybszym wykonywaniu czynności przy zachowaniu tej samej efektywności. Gdybyś jednak po dłuższym czasie poczuł, że spada Ci efektywność,( tak się dzieje, gdy zadania zaczynamy wykonywać automatycznie, rutynowo) wówczas warto nieco zmienić schemat, aby znowu pobudzić swoją aktywność.

TABELA

Oczywiście Twój może wyglądać zupełnie inaczej. Warto tutaj powrócić myślami do indywidualnego rytmu dnia i w oparciu o niego zaplanować swój dzień czy cały tydzień pracy.

  • Ważne:

Jeżeli w trakcie realizacji swojego planu okaże się, że coś Ci w nim nie odpowiada, to zastanów się nad tym, gdzie tkwi problem, wróć do notatek zrobionych wcześniej i jeśli już znajdziesz powód to zmodyfikuj swój plan. Nie ma sensu wyrzucać go, tworzyć od nowa lub też używać nie zwracając uwagi na dyskomfort. Każda z tych sytuacji zabierze Ci dużo czasu, który wcale nie będzie efektywnie wykorzystany.

Działaj, zrób to dla siebie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *