Planowanie

Planowanie – ustalenie sposobu na osiągnięcie celu

Drogi czytelniku, jeżeli dotarłeś do wszystkich wcześniej opisanych przeze mnie etapów dążenia do celu i zastosowałeś je w praktyce, to ogromnie Ci gratuluję. Wykonałaś kawał naprawdę dobrej roboty! Przyglądnijmy się temu raz jeszcze. Określiłeś dokładnie Twój główny cel. Ustaliłeś cele zadaniowe. Znasz już swoje zasoby. Potrafisz dobrze gospodarować własnym czasem zachowując przy tym równowagę w każdej sferze życia.

Teraz czas na przejście od celu do planu działania.

Pozostają Ci dwa zadania do zrobienia:

  • Określenie sposobów osiągnięcia celu (jak to zrobię)
  • Ustalenie czasu jego realizacji (kiedy to się stanie)

Pozwól, że w tym wpisie omówię pierwsze zadanie.

Z planowaniem jest tak, jak z podróżą w nowe miejsce. Żeby dotrzeć do celu wyprawy bez błądzenia trzeba zabrać ze sobą mapę lub nawigację. Najczęściej, zanim w ogóle wsiądziemy do samochodu zapoznajemy się z trasą podróży i wybieramy tę najbardziej sprzyjającą. Wówczas może się okazać, że po drodze odkryliśmy jeszcze kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia. Zdarzyło Ci się kiedyś tego doświadczyć?

Analogicznie jest z planowaniem każdego innego celu. Warto, ponieważ plan da Ci poczucie bezpieczeństwa i pewności, że zmierzasz we właściwym kierunku. Ponadto oszczędzisz czas i odnajdziesz taki sposób na realizację swojego zamierzenia, który jest dla Ciebie najbardziej korzystny, według Twoich osobistych kryteriów. A Kto wie, może odkryjesz w sobie nowe pokłady zdolności, albo przypomnisz sobie, że jesteś nimi obdarzony.

W związku z tym zamiast jechać autobusem na zaplanowaną wycieczkę, do której harmonogramu musisz się po prostu dostosować, sam chwytaj za kierownicę i wraz z pierwszym promieniem słońca śmiało ruszaj po swoją przygodę!

america-219896_1280

 

We wcześniejszym artykule pisałam o tworzeniu celów zadaniowych, które są jakby praktycznym odniesieniem do celu głównego. Właśnie w oparciu o te cele tworzy się już konkretne zadania, a następnie się je porządkuje. I tak powstaje plan.  Wobec tego polecam Ci przeanalizowanie każdego swojego celu zadaniowego i przyporządkowanie mu określonych czynności, których według Ciebie wymaga.

 

Jeśli już to zrobiłeś, a wiem doskonale, że wymagało to dużo pracy, to jesteś gotowy na dalszy etap zaangażowania. Ale zanim zaprezentuję Ci łatwy i bardzo skuteczny sposób na planowanie swoich działań, chcę Ci przedstawić regułę 60:40.

reguła

Według tej reguły jesteśmy w stanie zaplanować tylko 60% naszego czasu, 40% to sytuacje niezaplanowane. Do tych drugich zaliczają się też potrzeby fizjologiczne czyli np. jedzenie.

Wiedząc o tym, polecam Ci uwzględnienie w swoim planie czasu  na sytuacje niezaplanowane. Dzięki temu będziesz spokojnie wykonywał swoje obowiązki, bez natłoku zadań i obaw czy zdążysz wszystko zrobić.

A oto sposób, który Ci obiecałam

Poniżej przedstawię Ci zasadę, która świetnie się sprawdza przy dokonywaniu wyboru czym powinniśmy się zająć aby efektywnie wykorzystać swój czas.

Zasada Eisenhowera

Ów autor podzielił wszystkie zadania na dwie kategorie:

Pilne – ich niewykonanie na czas wiąże się z konsekwencjami

Ważne –mające wysoką wartość

Spójrz proszę na poniższy schemat:

 

Eisenhower

 

W odniesieniu do schematu warto znać procentowy rozkład zadań.

  • Zadania bardzo ważne i bardzo pilne, czyli Twoje priorytety wynoszą jedynie 15% działań, z wszystkich, które masz wykonać, a ponadto aż w  65% przyczyniają się do osiągnięcia Twojego celu.
  • Zadania ważne i mało pilne to 20% wszystkich obowiązków i też mają 20% udziału w realizacji zamierzenia.
  • Zadania mało ważne i bardzo pilne to aż 65% Twoich zadań, a ich wykonanie nie przekracza 15% udziału w dążeniu do celu ogólnego.
  • Mało ważne i mało pilne są pominięte, bo nie warto się nimi zajmować.

 

Mając już gotowe narzędzie śmiało z niego skorzystaj, a później podziel się ze mną Twoją opinią i wnioskami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *