Proaktywność

Proaktywność to dostrzeganie nadarzających się okazji i podejmowanie inicjatywy w celu ich wykorzystania. Taka postawa jest bardzo cenna, ponieważ świadczy o zaangażowaniu, kreatywności i dużej mobilizacji do działania. Jest również sposobem na wyróżnienie się spośród danej grupy oraz bycie zauważonym w bardzo pozytywnym znaczeniu. Przyjmując taką strategię nie rywalizujemy z nikim, tym samym stajemy się bezkonkurencyjni. Przeciwieństwem takiej postawy jest reaktywność. Oznacza ona pewną konieczność, brak wyboru.

Zdecydowanie łatwiej i przyjemniej jest podejmować się aktywności w sposób wolny. Bez przymusu, bez ograniczeń. Można wówczas uruchomić swoją kreatywność, tworzyć coś nowego, wartościowego i niepowtarzalnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doskonałym przykładem proaktywności, do którego serdecznie zachęcam jest poszukiwanie dodatkowych sposobów na pogłębianie swojej wiedzy. Można skorzystać z wielu pozycji naukowych, które są ciekawie i w przystępny sposób napisane, a przede wszystkim poszerzają nasze perspektywy i tym samym mogą być bardzo przydatne w praktyce. Służą temu również kursy, szkolenia, których jest naprawdę duża ilość, często nawet  bezpłatne. Dzięki temu poznaje się nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, co może naprawdę wpłynąć na sukces zawodowy. Osobiście znam wiele takich historii. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej wystarczy poszukać praktyk, chociaż kilka godzin w tygodniu. Dla pracodawcy żaden koszt, a wręcz przeciwnie dodatkowa pomoc. Poza tym świetna pozycja w życiorysie i być może, wykazując w pracy postawę proaktywną, dalsza, wartościowa współpraca.

Warto szukać, tworzyć nowe możliwości, dostrzegać szanse i z nich korzystać. Uświadamiać potrzeby innym i chętnie na nie odpowiadać. Bo któż może zrobić to lepiej, jeżeli nie ten, kto je wspaniałomyślnie dostrzegł? Dlaczego to jest takie skuteczne? Ponieważ jest oparte na dobrych chęciach, pozytywnym nastawieniu i współpracy. A takie cechy są bardzo cenne w każdej dziedzinie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *