Samorealizacja

Samorealizacja jest to rozwijanie swojego potencjału i talentów, wykorzystywanie własnych zasobów oraz możliwości. To także wyrażanie samego siebie.

Potrzeba samorealizacji jest prawie na samej górze piramidy potrzeb. To oznacza, że aby człowiek mógł się samorealizować musi najpierw zaspokoić potrzeby, które są bardziej podstawowe.

Poniżej piramida potrzeb Abrahama Maslowa:

Z jakiego powodu potrzeba samorealizacji jest prawie najwyżej? Można wnioskować, że wszystkie potrzeby będące poniżej są niejako jej elementami. Aby móc ją rozwinąć trzeba przejść przez każdy poziom piramidy. Dzięki temu „w drodze” poprzez liczne doświadczenia będzie się krystalizowało to, kim jesteśmy, aby na właściwym etapie mogło po prostu się urzeczywistnić.

Nie jest łatwo osiągnąć ten etap. Wymaga on wysokiego poziomu samoświadomości, akceptacji, pokory, wewnętrznej spójności, opierania się na wartościach, mocnych zasadach i nieustannym działaniu wbrew trudnościom i porażkom, a także wzięcia za ten proces odpowiedzialności. Mimo, że nie jest to proste, na pewno warto podjąć wyzwanie i potraktować zaspokojenie tej potrzeby jako swój życiowy cel.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *