Słuchanie

Słuchanie jest formą wsparcia. Słuchać to coś innego niż słyszeć. Trzeba pewnej wrażliwości, empatii, żeby umieć słuchać. Dobra wiadomość jest taka, że można się tego nauczyć. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta, poprzez praktykę. Wystarczą dobre chęci i cierpliwość. Szczególnie kobiety pragną być wysłuchane. Nie trzeba dawać rad, sama obecność stwarzająca przestrzeń do rozmowy, do otworzenia się, wystarczy.
Słuchanie innych tworzy i rozwija przyjaźń, daje poczucie zrozumienia i bycia ważnym. Przynosi ulgę w cierpieniu, a w intymnych relacjach pogłębia miłość i zaufanie.

 

 

Jest taki termin, który nazywa się aktywne słuchanie. Jego przejawem jest potwierdzanie swojego uczestnictwa w rozmowie poprzez zachęcanie rozmówcy do jej kontynuacji.
Mogą służyć do tego takie słowa jak: rozumiem; i co było dalej?; wiem, wyobrażam sobie; eh; yhym itd. Oprócz tego ważne jest parafrazowanie słów rozmówcy. Polega to na powtarzaniu sensu jego wypowiedzi, tak, aby osoby prowadzące rozmowę miały pewność, że dobrze się rozumieją. Dla tego, kto pragnie zrozumienia jest to potwierdzenie, że jest wysłuchany i jego słowa są rozumiane we właściwy sposób. Inaczej rzecz ujmując, utwierdza to  w przekonaniu, że osoba słuchająca jest skoncentrowana na rozmowie i angażuje się w nią, a to z kolei daje poczucie ważności i akceptacji.

Kto potrafi słuchać innych, ten zyskuje wielką wartość u ludzi, a spotkanie z nim jest wyczekiwane.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *