Zarządzanie czasem

Czas jest zawsze obiektywny, nigdy nie zwalnia, nie przyspiesza. Dla każdego jest taki sam. Nie da się go oszukać, zmanipulować, przekonać.

Gdybyś pominął kwestię czasu bardzo szybko zorientowałbyś się, że straciłeś kontrolę nad tym, co robisz, albo czego nie robisz. Okazuje się wówczas, że jesteś ofiarą swojego wroga nr 1 – czasu, który ciągle Cię goni. A Twoja wieczna odpowiedź na większość pytań zadawanych przez innych lub też przez samego siebie brzmi: „Nie mam czasu”. Zgodnie z powyższym można być wrogiem czasu lub też jego partnerem. Ja pokażę Ci, drogi czytelniku, jak to zrobić, żeby został Twoim partnerem.

Twój czas dzielisz na cztery sfery swojego życia.

graf

Każda z nich jest tak samo istotna, mimo, że nie na każdą poświęcasz tyle samo czasu. Warto zastanowić się ile czasu wykorzystujesz dla tych dziedzin życia. Czy uważasz, że Twój obecny podział jest właściwy? Co możesz zmienić, zmodyfikować? Jak tego dokonasz?

Musisz odkryć swój własny rytm i dostosować się do niego. Wówczas zobaczysz, jak wiele jesteś w stanie zrobić, przy optymalnym wykorzystaniu swojej energii.

Żeby tego dokonać przyglądnij się swojemu typowemu dniu. Zauważ jakie czynności się powtarzają, jak dużo zajmują Twojego czasu. Ile też poświęcasz go na odpoczynek i kiedy potrzebujesz go najbardziej, ile na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych np. sen, jedzenie. Kiedy masz wzmożoną energię i najłatwiej wykonujesz określone czynności itd. Zapisz to i pod koniec dnia dokonaj analizy. Co udało Ci się osiągnąć, czy było to ważne i pilne. Jeżeli coś zaniedbałeś, spróbuj zastanowić się z jakiego powodu. Oceń kiedy pracujesz najefektywniej, a kiedy Twoja wydajność spada. Po dokonaniu tego określ czy taki schemat dnia Ci odpowiada. Jeżeli tak to świetnie. Jeżeli nie to już masz potrzebną wiedzę wynikającą z Twojej obserwacji, aby to zmienić.

Znając już swoje własne tempo ustalaj cele i priorytety dokładnie określając czas jaki im poświęcisz.

clock-597458_1920

Szanuj swój czas oraz czas innych ludzi, a zobaczysz, że inni odwdzięczą się tym samym.