Wsparcie

Wsparcie jest wspaniałym i bardzo potrzebnym darem dla drugiego człowieka. Jest formą pomocy połączonej z pragnieniem dobra drugiej osoby w jej realnej sytuacji oraz w odniesieniu do prawd moralnych.

Są różne formy wsparcia, np. pomoc materialna, rozmowa, poklepanie po ramieniu, pójście razem na siłownię, odmówienie pożyczki, zrobienie zakupów, przejęcie dyżuru w pracy, uśmiech, towarzyszenie w trudnej sytuacji.

Wsparcie może zmienić rzeczywistość, ponieważ niesie ze sobą prawdziwą wartość. Bywa, że jest ono trudne, zawiera coś, czego nie chcemy usłyszeć, przyznać, zmierzyć się z tym. Jeśli jednak jest połączone ze wskazaniem kierunku zmiany może być bardzo owocne. To nie znaczy, że efekty widać od razu. Nieraz trzeba czekać miesiące, lata, ale one przychodzą i co najważniejsze są trwałe.

Zdarza się, że ktoś może odrzucić konkretne wsparcie, nie uznając go za dobrą formę pomocy. Wówczas warto utrzymać swoją otwartość, ale również zachować dystans, bo nie każdy jest gotowy na zmianę. Czasem właśnie takie usunięcie się może więcej uczynić niż dalsze angażowanie się w problem.

Należy pamiętać, że wsparcie to nie pocieszanie. Niejednokrotnie jest to mylone. Dla przykładu:

Przyjaciel stracił pracę i obawia się o swoje finanse. Wsparciem będzie wykorzystanie swojej sieci kontaktów, żeby dowiedzieć się o możliwościach zatrudnienia. Pocieszeniem będzie propozycja wyjścia na piwo i odreagowania stresu.

Przyjaciel ma problem alkoholowy i wypiera ten fakt. Wsparciem będzie szczera rozmowa, podczas której należy przyznać, że problem niestety występuje i tym samym wskazać formę pomocy oraz towarzyszyć w spotkaniu ze specjalistą. Pocieszeniem będzie utwierdzanie osoby, że sama da sobie radę z odstawieniem alkoholu, bo przecież ma taką siłę w sobie.

Pocieszanie jest chwilowo przyjemne, ale nic nie zmienia. Zdarza się, że szkodzi utwierdzając kogoś w złudnym przekonaniu, że jest, było, będzie dobrze. Natomiast wsparcie wywołuje zmianę, która jest wartościowa i trwała, nawet jeśli wymaga poświęcenia, trudu czy łez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *