Wybór stanowiska

Każdy z nas zanim podejmie się szukania zatrudnienia, ma swoje kryteria doboru właściwego miejsca.

A Ciebie jaka praca będzie satysfakcjonować? Z jakiego powodu?

Warto odpowiedzieć na powyższe pytanie, aby wyznaczyć sobie metodę, która przyspieszy Twoje poszukiwania. Ponadto ta wiedza przyda się również podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejsze jednak jest to, żeby faktycznie składać aplikację tylko na te stanowiska, które są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Już tłumaczę z jakiego powodu tak uważam.

  1. Mniej czasu poświęcisz na przygotowanie CV pod daną ofertę pracy.
  2. Zostaniesz zaproszony tylko na te rozmowy kwalifikacyjne, które będą dla Ciebie atrakcyjne.
  3. Będziesz miał więcej czasu na precyzyjne przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą takiego stanowiska, na którym Ci faktycznie zależy.
  4. Praca, na którą się zdecydujesz będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, a co za tym idzie nie będziesz musiał wznawiać poszukiwań.

Załóżmy, że Twoje kryteria to praca w zawodzie, interesująca, dobrze płatna i na stałe. Idąc za powyższą radą szukasz pracy zgodnie z nimi. Dodajmy jeszcze, że to Twoja pierwsza praca w tym właśnie zawodzie. Mija miesiąc, dwa, trzy.. Odbyłaś tylko 2 rozmowy kwalifikacyjne, ale niestety nikt nie oddzwonił. Mija kolejny miesiąc. Jesteś załamany, bo zasada się nie sprawdza. Czas jeszcze raz przeanalizować swoje kryteria.

  1. W jakim zawodzie szukasz pracy? Jak wygląda faktyczna sytuacja na rynku odnośnie tego zawodu, miejsca zamieszkania? Takie informacje znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
  2. Jakie są średnie zarobki w odniesieniu do tego zawodu? W związku z tym czy Twoje oczekiwania są adekwatne do uzyskanej wiedzy?
  3. Czy stanowisko jakiego oczekujesz jest możliwe do osiągnięcia bez doświadczenia lub z takim doświadczeniem jakie posiadasz?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania zwykle pojawiają się w naszej głowie rozwiązania alternatywne. Dla przykładu:

  1. Skoro tyle czasu już jestem na bezrobociu to może warto postarać się o staż.

Taka alternatywa daje szansę na pracę w zawodzie, ale niestety wynagrodzenie będzie w tym czasie niewielkie.

  1. Zawsze lubiłam pracę z dziećmi. Może tymczasowo zatrudnię się jako niania, będę miała fajne pieniądze, a w między czasie dalej będę szukać pracy w zawodzie.

W tej sytuacji zrealizujesz oczekiwanie dobrych zarobków, ale na stałą pracę w zawodzie będziesz musiała jeszcze zaczekać.

  1. Skoro jest tak ciężko znaleźć pracę w moim zawodzie to poszukam czegoś innego. Zawsze interesowałem się sportem. Uwielbiam spędzać czas na siłowni. Zrobię kurs trenera personalnego i od razu zacznę szukać pracy w tym kierunku. Ostatnio nawet widziałem ogłoszenie u nas na siłowni. Zapytam, może się uda.

Powyższy przykład pozwoli Ci otrzymać interesującą pracę na stałe i dobrze płatną, ale niestety nie będzie ona zgodna z wyuczonym zawodem.

Może się okazać, że po weryfikacji swoich pierwotnych założeń przekonasz się, że jak najbardziej chcesz się ich trzymać. Są one realne do zrealizowania i warto poczekać. W tej sytuacji bądź cierpliwy i wytrwały, a sukces na pewno się pojawi.

Nie zawsze, ale często nasze pierwotne założenia ulegają zmianie. To całkiem normalne. Szczególnie, gdy mamy wysokie aspiracje. Wówczas wybierając jedną z alternatyw, która przyjdzie nam do głowy należy pamiętać, że ma ona być dla nas motywująca. Tylko wtedy będziemy mogli się rozwijać i piąć się w górę.

Poniżej zasłyszany cytat, na który się natknęłam w bardzo trudnym momencie mojej kariery zawodowej.

 

„Nie dziw się, że masz pod górę, skoro zmierzasz na szczyt.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *