Wymówka – opieka i troska o innych

Przykłady i komentarze

  1. Nie pójdę do pracy, bo nie mam z kim zostawić dzieci.

Właśnie z tego powodu powstały żłobki, przedszkola, świetlice szkolne dla dzieci, wiele moich kolegów i koleżanek w ten sposób godzi pracę z opieką nad dzieckiem. Jeśli jest to Twój argument odpowiedz sobie szczerze czy sprawdziłeś ofertę tych placówek. Jeśli nie, niestety to tylko Twoja wymówka.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo moje dzieci muszą mieć dobre wychowanie, które zapewni tylko matka.

Oczywiście opieka matki jest bardzo ważna i cenna w życiu każdego dziecka. Pytanie tylko w jakim wieku masz dziecko. Do trzech lat jestem w stanie się z Tobą zgodzić, chociaż doskonale rozumiem, że matki wracają do pracy po okresie macierzyńskim i nawet myślę, że dziecko wcale na tym nie musi tracić. Powyżej 3 lat dziecko jest już zdecydowanie przygotowane do tego by spędzać czas z rówieśnikami bez ciągłej obecności mamy. Jeśli uważasz inaczej okej tylko pytanie skąd masz taką opinię, jeśli nie stoją za tym żadne solidne argumenty (nauka, konkretny przykład) są to tylko Twoje wymówki.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo moje dzieci są w szkole krócej niż 8 godzin, a są za małe, żeby być same w domu, nie mam ich z kim zostawić.

Można poszukać pracy na pół etatu. Są takie oferty. Poza tym w szkole są świetlice właśnie w takim celu stworzone. Czy sprawdziłaś taką możliwość? Nie? Niestety to tylko Twoja wymówka.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo pracuje w domu przy dzieciach.

No jasne, jest to praca. Jeśli jednak dzieci są już w przedszkolu czy w szkole (może żłobek) czas na pójście do pracy. Jak pisałam wyżej, są świetlice, jest możliwość pracy na pół etatu.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo nikt mi nie chce pomóc z moimi dziećmi, a niańka jest za droga.

Wiele osób ma taki „argument”, a gdy dopytujemy czy pytało o pomoc to słyszymy: nie, bo wiem, że mi nie pomoże, bo kiedyś mi odmówił, bo mnie nie lubi, bo mu się nie chce, etc.. Prawda jest prosta i jedna – nie zadałeś pytania, nie wiesz jaka będzie odpowiedź. Poza tym pamiętaj, że to Twoje dzieci i opieka nad nimi jest obowiązkiem Twoim i partnera. Nie zrzucaj odpowiedzialności na innych, bo w żaden sposób nie jest to ich powinnością. Twoja matka, teść, siostra czy starsze dziecko nie ma absolutnie takiego obowiązku. Jeśli może pomóc to wspaniale, ale nie oczekuj tego od niego. Co ze żłobkiem, przedszkolem, świetlicą?  Kolejna wymówka, niestety.

 

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo nikt nie zatrudni matki z małym dzieckiem, bo to problem.

Odwołam się do doświadczenia moich kolegów i koleżanek, mają małe dzieci i wracają do pracy, szukają nowego zatrudnienia, a co więcej z powodzeniem! Ty próbowałeś? Ile razy Ci odmówiono? Jeśli 10 razy, no ok możesz tak myśleć, ale coś mi się wydaje, że nigdy nie podjąłeś próby. Tak, to jest wymówka.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo muszę opiekować się rodzicami, posprzątać, ugotować no i być, gdyby potrzebowali jakiejś pomocy.

Opieka nad rodzicami jest bardzo ważna, pytanie tylko czy rodzice są sprawni, poruszają się i są zdrowi psychicznie. Jeśli tak to myślę, że nie wymagają opieki 24h na dobę, a regularne wizyty wystarczą, by mogli być zaopiekowani. Przemyśl czy brak Twojej obecności im realnie szkodzi, a najlepiej zapytaj kogoś neutralnego jakie ma zdanie. Taka osoba może pokazać Ci jaka jest prawda.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo co zrobię jak mi dziecko zachoruje? A ono często łapie przeziębienie.

Dzieci często chorują, szczególnie gdy adaptują się do nowego miejsca – żłobek, przedszkole. W takiej sytuacji jest L4 i sprawa załatwiona. Nie jest to tylko teoria, moi znajomi z tego po prostu korzystają.

 

  1. Zajmuję się gospodarstwem rolnym, nie mogę pozwolić sobie na stałą pracę.

Ok, jeśli utrzymujesz się z gospodarstwa rolnego i faktycznie jest to dla Ciebie wystarczające źródło dochodu, nie ma sprawy. Jeśli natomiast ciągle narzekasz jak Ci trudno i biednie, masz status osoby bezrobotnej, to szukaj pracy, albo przestań narzekać. Decyzja należy Tylko do Ciebie.

 

  1. Nie pójdę do pracy, bo tyle samo wydam na żłobek, przedszkole, co zarobię.

Czy na pewno? Jaką ofertę pracy dostałeś, która stanowiła mniej niż Twoje wynagrodzenie?

Poza tym Twoja 3 letnia przerwa w pracy może okazać się dużo większym kosztem niż to, że Twoja pensja przez ten czas w większej części będzie przeznaczona na żłobek. To tylko wymówka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *